VEDLE BONA PUBLICA SI MOŽNÁ ZARYBAŘÍTE

4.6.2018  |  Jitka Hodasová  |  1 komentář

Vedle vchodu na schodiště bude nádrž s rybami.

Vedle vchodu na schodiště bude nádrž s rybami. | autor: hradeckralove.cz

Pod hradeckými hradbami se obnoví část vodního příkopu. Nebude sloužit k ochraně města, ale k chytání ryb. Nová atrakce vznikne v prostoru mezi vstupem na schodiště Bono publico a Palácem Komenium v ulici Komenského. Velké nádrži s rybami chce její majitel Róbert Němeček říkat rybářská bašta. Nádrž zřejmě zaplní líni. Informaci přináší Hradecký deník.

Zájemci si budou moci rybu sami ulovit, a to tradiční metodou na bambusový prut. Rybu by měli lidem na místě zabít a dokonce i připravit.

Část hradeckého rigolu se obnoví do historické podoby za použití autentických materiálů, nejspíš cihly a kamene. A původní podobu příkopu by měly doplnit právě i ryby. Podle Róberta Nemečka totiž existují důkazy, že ryby dříve v rigolu opravdu byly. K vybudování nádrže se ale použijí současné technologie, aby se udělala kvalitní izolace a voda neznehodnotila hradby nebo vedlejší dům.

Na obnovený rigol u Bona publica bude dohlížet socha prostého rybáře. „Měla by připomenout rybáře, kterým měšťanstvo umožnilo proražení hradby za účelem přístupu k Orlici,“ vysvětlil pro deník  Róbert Nemeček.

Příprava bašty pro rybáře je v plném proudu. „Máme hotovou projektovou dokumentaci a v nejbližších dnech budeme žádat o územní a stavební povolení,“ prozradil Róbert Nemeček. Chtěl by, aby se rigol obnovil ještě letos.

Čtěte více: https://zpravy.hradeckralove.cz/vedle-bona-publica-si-mozna-zarybarite-41270/#ixzz5cHaKkDaE